הנוי בקיבוץ

למי שעדיין זוכר מה היה כאן לפני תשעים ופלוס שנים – כשבאנו להתיישב כאן, אזי השינוי בהחלט ניכר. אבותינו הגיעו לעמק יבש וחרב שעל אף קרבתו לכנרת הוא סבל מחוסר משקעים כמעט 8 חודשים בשנה.

במצב כזה חייבים לגלות תושייה אם רוצים שעצים, דשאים ופרחים ישגשגו במקום. ואכן היו אלו אבותינו היצירתיים שהביאו את משאבת המים הראשונה לעמק הירדן ואחריה גם את הטרקטור הראשון ואת מערכות ההשקיה.

כיום אנשים מסתובבים בקיבוץ ומתפעלים ממגוון גדול של עצים וצמחים שנאספו פה בשנים של עבודת נוי מסורה ודידקטית. לחשוב שדגניה ב' לא נשתלה בתוך חורש טבעי אלא יצרה את כל היופי הזה בהמון ידיים חרוצות וחכמות – זה משהו להתגאות בו.

עצי התמר הם סמלינו המסחרי אבל לא נפקד מקומן של הפונציאנות (צאלונים) והג'קרנדות (סיגלונים), המכנפים העצומים, הפיקוסים האדירים (בייחוד זה שליד חדר האוכל שהוא פיקוס דתי (למה דתי אתם שואלים? כי כשהרוח עוברת בין עלעליו, הם מייצרים רעש עדין ונעים ממש כמו קולו של ציבור מתורבת של מתפללים – ומכאן נגזר שמו המעניין).

עוד המון עצים ושיחים מעטרים את חצר הקיבוץ ובחורף פורחים ומפיצים ריח נהדר פרחים כמו הפרזיות, כובע הנזיר,  הנרקיסים, היקינטון… ומלכי הריח המשכר הלא לא הם ההדרים – כמובן.

בסיורים שאנו עורכים בקיבוץ אנו נותנים דגש על הפלורה והפאונה (צמחים ובעלי חיים) של הקיבוץ כי אנו מאוד גאים בנוי שלנו ובטוחים שגם אתכם זה יעניין.

עידן שהוא מדריך הבית שלנו – מגדיל עשות ועורך חידון צמחים למטיילים איתו. אל תוותרו לו על החידון. למנצחים בחידון מוגש שי ירוק בדמות עלה, פרי או פרח יפה  – תלוי בעונה…

החקלאות בקיבוץ שלנו

דגניה ב' קמה כישוב חקלאי לכל דבר ועניין. ההיסטוריה החקלאית שלנו היא בעצם ההיסטוריה החקלאית של ארץ ישראל ומאוחר יותר גם של חלק גדול בעולם. אתם שואלים בוודאי: למה גם בעולם? ואנו נספר לכם שבזכות חקלאינו ושאיפתם הבלתי נדלית לשיפור התוצאות, ללימוד התחום, לתיעוד ורישום, לניסיונות הסזיפיים – בזכותם ישראל היא יצואנית ידע לעולם כולו.

בסקר מקיף עולם שנערך בין 32 מדינות, זכתה הפרה הישראלית במקום הראשון בתנובת החלב וזאת מבלי שרמת המזון תעלה יותר כסף. לנו, בעמק הירדן, חלק גדול בפיתוחה של הפרה הישראלית המשובחת.

(גם הפרה ההולנדית היפה והדשנה מחווירה ליד פרות "ההכלאה" שלנו שהגיעו מדמשק ועברו כאן השבחה גנטית ונהיו למה שהן כיום).

מטעי הבננות שלנו הם מהמניבים ביותר בעולם ובל נשכח שאנו לא מדינה טרופית כי אם ארץ מדבר שאקלמה את הסובטרופיים בזכות השקיה חכמה.

הבננצ'יקים של עמק הירדן הבינו שאם נותנים לבננה הרבה מים אז היא תעלה ותשגשג ותניב תוצאות. על החום היא כבר תתגבר לבד. (אגב, הבננה לא אוהבת כשקר לה).

מטעי הבננות שלנו מגיעים ליבולי שיא שאיש לא חשב בעבר שבכלל ניתן להגיע אליהם. פותחו פה זנים נהדרים שאחד מהם הוא הזן "זיו", שקרוי על שמו של חבר דגניה ב', החבר דניאל זיו שהיה אחד מחוקרי הבננות הגדולים שקמו לנו כאן בארץ.

התמרים שאתם רואים בכל מקום לא נולדו פה. הם הובאו במבצע דרמטי מעירק על ידי אבותינו ומשם התפתחו הזנים השונים כמו הברהי, החיאני – והמג'הול הענקי, שהוא גולת הכותרת אבל לדאבונינו אצלנו קצת לח לו מדי והוא משגשג יותר בבקעה ובערבה ששם היובש עושה לו טוב.

נטענו כרמי זיתים, פרדסים ושקדים ואפילו בכרמי ענבים ניסינו כוחנו.

את הלול המרנו במכסת חלב גדולה יותר ובכך העצמנו את הרפת שלנו והפכנו אותה לשם דבר.

כשאנן מדברים בלשון רבים, אנו כמובן מתכוונים להמון חקלאים דגולים ונפלאים שחיו פה בעמק הירדן, ולא רק בדגניה ב', והם אלו שביחד יצרו חקלאות שהיא אולי המפוארת בעולם.

על רמת סירין יש לנו שטחים שאנו מעבדים. אלו בדרך שדות של גידולי שלחין או גידולי בעל שאינם דורשים השקיה. מדובר בשדות חיטה או חימצה (חומוס), שלרוב, מנת המשקעים שהם מקבלים מהגשם מספיקה לגידולם. במידה ויש צורך בהשקיה עקב מיעוט משקעים אזי גם את זה פתרנו בצורת מכון מים גדול ששואב ומעלה מים לרמת סירין.

על מה שמסביבנו

על הסביבה שלנו יש המון מה לספר. אנחנו ממש קרובים לכנרת (כק"מ לערך), אנחנו יושבים במרכזו של עמק הירדן שגם מכונה לעתים בקעת כנרות. הקיבוץ שלנו – דגניה ב', מוקף בחקלאות וטבע מכל עבריו. מטעי בננות, אבוקדו ותמרים ולידם שדות חיטה, תירס או חמניות (תלוי בעונה).

הירדן זורם ממש מתחת לשדותינו, במקום שבו כייף לשחות. (בחלקו הדרומי שהיה עד כה ביוב, נעשות פעולות שיקום אדירות ובקרוב יש מצב שאף הוא יהיה ראוי ברחצה).

למי שאוהב טבע וטיולים זאת ממש חגיגה. יש המון מסלולי טיולים. חלקם קרובים יותר וחלקם קרובים פחות גם לטיולים רגליים וגם לרכיבת אופניים או רכב. העמק שלנו בטוח ושליו ופשוט אסור לוותר על טיולים בו. מגוון גדול של בעלי חיים מאכלס את העמק: הגדולים שבהם הם חזירי הבר, התנים והצבאים. נמיות, נוטריות, דרבנים וגיריות, גם הם תושבי העמק. חתולי ביצות, קיפודים, ומגוון רחב של ציפורים ועופות – כולם נמצאים כאן ואפילו ניתן לראותם באור יום.

המסלולים מסומנים ונגישים וביניהם גם מסלול סובב כינרת האגדי שאת סמלו המוטבע על אבני הבזלת – לא תוכלו לפספס.

השדות והמטעים מחליפים עונות כך שהעמק כל הזמן משתנה. בחורף הוא ירוק עד כאב ואילו בקיץ השילוב בין הירוק לצהוב מצטלם נפלא. באביב ובסתיו אי אפשר לעצור את ההתפעלות משפע הפרחים והירק או מצבע האדמה הטובה והמעובדת.

כדי לקבל יותר מידע על מגוון המסלולים, הטיולים ומה שביניהם – כדאי להמשיך ולגלוש באתר שלנו.

אולי יעניין אותך גם...

אודות

סיורים בקיבוץ דגניה ב'

סיורים בקיבוץ ובסביבה הקרובה ללא תשלום לאורחינו הלנים באירוח הכפרי. הסיורים מאפשרים הכרות עם חיי הקיבוץ, החקלאות והרפת, ההיסטוריה, הטבע

קרא עוד »
טיולים ואטרקציות

טיולים מומלצים בסביבה

מומלץ לכם לצאת לטיולים בסביבה הקרובה והרחוקה. טיולי אופניים וטיולים רגליים בסביבה הקרובה או טיולים ברכב. דגניה ב' יושבת במרכז

קרא עוד »
אודות

מה בקיבוץ?

חדר האוכל ארוחת הבוקר לאורחי האירוח שלנו מוגשת בחדר האכילה של הקיבוץ שהוא חדר האוכל הוותיק והייחודי ביותר בתנועה הקיבוצית.

קרא עוד »