הנוי בקיבוץ

למי שעדיין זוכר מה היה כאן לפני תשעים ופלוס שנים – כשבאנו להתיישב כאן, אזי השינוי בהחלט ניכר. אבותינו הגיעו לעמק יבש וחרב שעל אף קרבתו לכנרת הוא סבל מחוסר משקעים כמעט 8 חודשים בשנה.

במצב כזה חייבים לגלות תושייה אם רוצים שעצים, דשאים ופרחים ישגשגו במקום. ואכן היו אלו אבותינו היצירתיים שהביאו את משאבת המים הראשונה לעמק הירדן ואחריה גם את הטרקטור הראשון ואת מערכות ההשקיה.

כיום אנשים מסתובבים בקיבוץ ומתפעלים ממגוון גדול של עצים וצמחים שנאספו פה בשנים של עבודת נוי מסורה ודידקטית. לחשוב שדגניה ב' לא נשתלה בתוך חורש טבעי אלא יצרה את כל היופי הזה בהמון ידיים חרוצות וחכמות – זה משהו להתגאות בו.

עצי התמר הם סמלינו המסחרי אבל לא נפקד מקומן של הפונציאנות (צאלונים) והג'קרנדות (סיגלונים), המכנפים העצומים, הפיקוסים האדירים (בייחוד זה שליד חדר האוכל שהוא פיקוס דתי (למה דתי אתם שואלים? כי כשהרוח עוברת בין עלעליו, הם מייצרים רעש עדין ונעים ממש כמו קולו של ציבור מתורבת של מתפללים – ומכאן נגזר שמו המעניין).

עוד המון עצים ושיחים מעטרים את חצר הקיבוץ ובחורף פורחים ומפיצים ריח נהדר פרחים כמו הפרזיות, כובע הנזיר,  הנרקיסים, היקינטון… ומלכי הריח המשכר הלא לא הם ההדרים – כמובן.

בסיורים שאנו עורכים בקיבוץ אנו נותנים דגש על הפלורה והפאונה (צמחים ובעלי חיים) של הקיבוץ כי אנו מאוד גאים בנוי שלנו ובטוחים שגם אתכם זה יעניין.

עידן שהוא מדריך הבית שלנו – מגדיל עשות ועורך חידון צמחים למטיילים איתו. אל תוותרו לו על החידון. למנצחים בחידון מוגש שי ירוק בדמות עלה, פרי או פרח יפה  – תלוי בעונה…

אולי יעניין אותך גם...

אודות

מה בקיבוץ?

חדר האוכל ארוחת הבוקר לאורחי האירוח שלנו מוגשת בחדר האכילה של הקיבוץ שהוא חדר האוכל הוותיק והייחודי ביותר בתנועה הקיבוצית.

קרא עוד »
טיולים ואטרקציות

אטרקציות בסביבה

ג'ונגל כיף "ג'ונגל כייף" בקיבוץ בית זרע מציע מבחר פעילויות לילדים. פינות ליטוף. מיצג זוחלים. ג'ונגל קופים, בית קפה ומבחר גדול

קרא עוד »
טיולים ואטרקציות

טיולים מומלצים בסביבה

מומלץ לכם לצאת לטיולים בסביבה הקרובה והרחוקה. טיולי אופניים וטיולים רגליים בסביבה הקרובה או טיולים ברכב. דגניה ב' יושבת במרכז

קרא עוד »