הרפת

הרפת של דגניה היא מהטובות בארץ. את הסככות האדירות שבנינו ניתן לראות גם מהירח
(יש שני דברים שרואים על פני כדור הארץ מהחלל: 1. את החומה הסינית. 2. את הסככות של דגניה ב'. תבדקו לבד אם אתם לא מאמינים).
בסיורים שלנו נעבור ברפת. נכנס אל סככת העגלים ונלטף את הקטנים שרק נולדו. נשמע הסבר על החליבה, על מד הצעדים של הפרה שהוא המחשב האישי שלה, נלמד על המזון ובריאות הפרה ונשמע סיפורים על ההתחלה של ענף החלב בדגניה ובארץ.

הארכיון

לוי אשכול

הארכיון שלנו שוכן בתוך הבית שהיה ביתו של ראש ממשלת ישראל – לוי אשכול שהיה כידוע לכל חבר קיבוץ דגניה ב' ( כיהן בתקופת מלחמת ששת הימים 1967).  לוי אשכול היה מהמייסדים של הקבוצה שלנו ומאוחר יותר נהיה למנהיג. בביתו הצנוע להדהים נמצא כיום ארכיון הקיבוץ. שם נוכל לראות תמונות מפעם ומהיום, נוכל לראות את ספר היובל הענק שבו נרשמו תולדות המקום וגם להציץ ביראה על נס הקוממיות אותו הרווחנו ביושר על עמידתנו האיתנה בקרבות תש"ח (מלחמת השיחרור). בארכיון נשמע סיפורים אינספור מהווי הקבוצה ולא נוכל שלא להתרשם מאותם הענקים מצניעי הלכת שפסעו פה בשבילי העמק שלנו ובזכותם יש לכולנו את מה שיש לנו.

שובך היונים של גזר והאקוודוקט

את השובך של גזר (אליעזר אווירא) נוכל לראות בכביש המערכת, בואכה בריכת השחייה. גזר, שנקרא כך על שום היותו ג'ינג'י, עלה מגרמניה ערב פרוץ מלחמ"ע השנייה. הוריו וסבתו נשארו מאחור וגורלם נחרץ אך גזר הצטרף לדגניה ב' ושם גם פיתח את התחביב שהביא איתו מגרמניה – גידול יונים. שנים גידל גזר יונים בדגניה ב' והיה למוסד ידוע בין מביני עניין. גם מאיר שלו למד מגזר דבר או שניים כשכתב את ספרו "יונה ונער". השובך הוקם לזכרו של גזר והוא תעתיק מוקטן של השובך שעמד בחצר הקיבוץ בימי הקמתו.
ליד השובך שוכן לו ממצא היסטורי. זהו האקוודוקט של עמק הירדן שהוקם בשנות הארבעים כדי להוביל מים מהירדן והירמוך להשקיית השדות בטרם הונח מתחתיו הצינור הירוק והמודרני. לכל רוחבו ואורכו של העמק ניתן היה לראות את האקוודוקט הזה בימים עברו. כיום נותרה ממנו מזכרת קטנה אחת בתוך דגניה ב' ועוד כמה קטעים בשטחים שבמזרח העמק. כילדים נהגנו לשכב במימיו הצוננים של האקוודוקט ולתת לזרם לסחוף אותנו איתו עד שהתרחקנו מאוד מהקיבוץ.

"המים הקרים" הוא מותג, סיסמא, מקום, נקודת ציון ובקיצור – המים הקרים בשביל המקומיים זה המקבילה לכיכר דיזנגוף לתל אביבים. בעמק החם שלנו הקים לו כל קיבוץ נקודה למילוי מים קרים ששם היו מתאספים החקלאים בבוקר וממלאים את כליהם במים צוננים בטרם יציאתם לעבודה בשטחים. …"מי שצמא ימצא פה צל ומי באר…" כך כתב יורם טהר לב על קיבוצו יגור וכך גם אצלנו – כל מי שצמא עוצר במים הקרים להרוות את צימאונו. ואנחנו? כשאנחנו רוצים להיפגש במקום שאין עליו עוררין או השגות ואי הבנות, אנו אומרים: "נפגשים במים הקרים!".

גם הסילו הוא נקודת ציון משמעותית אצלנו בדגניה. ראשית הוא המבנה הגבוה ביותר בקיבוץ ואי אפשר להתעלם מנוכחותו הכבירה. שנית הוא היה המקום אליו היו מביאים אחרי הקציר את גרעיני התבואה, לאחסון בחורף. כיום המבנה משמש כמחסנים בלבד ואין מאחסנים בו יותר תבואות. למי שעובר במקום בלילה שיעיף מבט אל החלון הפתוח במגדל. הוא לא יראה שם את רמפונזל ושערה הארוך והזהוב אבל יש סיכוי שיצליח לראות את התנשמות, שהפכו את הסילו לביתם מזה שנים רבות. לעיתים ניתן לראות ארבע או חמש תנשמות מצטופפות בחלון, מתנשמות בכבדות תוך שהן מביטות למטה אל הכביש ואל המכוניות. סעו לאט בכל מקרה….

ועוד אטרקציות מקומיות – תוכלו לראות בזמן הסיור בקיבוץ.
לכל מקום הסיפור שלו וההיסטוריה שלו. זכרו את שאמר אבא שלי: בואו לא ניתן לעובדות לקלקל סיפור טוב…

אולי יעניין אותך גם...