דגניה ב' הוא קיבוץ שיתופי, עדיין. בקיבוץ שיתופי החברים אינם מקבלים משכורת אלא תקציב אחיד וזהה. כל חברי הקיבוץ זכאים להשתתף בקבלת ההחלטות אם זה באסיפת הקיבוץ ואם בקלפי. (אנו קוראים לזה כאן בחיוך – קומוניזם דמוקרטי…)

כיום אנחנו מתחבטים ומתלבטים בשאלה הקריטית: פנינו לאן?

האם אנחנו יכולים להמשיך ולהתנהל כקיבוץ שיתופי? על פניו זה  נוגד תפיסות כלכליות שרווחות בארץ אך מאידך מקנה לתושביו סוג של הגנה סוציאלית ושקט.

אלו שאלות שבהן אנו עוסקים כבר קרוב ל 20 שנה וטרם הוחלט מה הכיוון הרצוי.

בישראל קיימים כ 274 קיבוצים. מתוכם כ 60 קיבוצים נשארו שיתופיים והשאר עברו שינויים והפרטות כאלו ואחרות.

הקהילה בדגניה ב'

מעבר לסוגיה הזאת, בדגניה ב' מתנהלת קהילה שמורכבת משלוש קבוצות גדולות. הקבוצה הראשונה היא קבוצת החברים בקיבוץ השיתופי. מספרם כיום עומד על 175 חברים עם גיל ממוצע של 67 שנה.

הקבוצה השנייה היא התושבים. בדגניה חיים מעל ל 150 תושבים ששוכרים פה דירה וחיים (עם ילדיהם) בעצמאות כלכלית.  הם חברים באגודה המוניציפאלית. רבים מהם הם בני ובנות הקיבוץ שלנו שרוצים לחיות בדגניה ב'.

הקבוצה השלישית היא חברי ההרחבה. ההרחבה נבנתה בשטח שהקיבוץ הקצה לכך בשיטת בנה ביתך. מספר חברי ההרחבה הוא כ 100 איש והם חברים באגודה המוניציפאלית.

(חברות באגודה המוניציפאלית מקנה אפשרות להיות שותפים בהחלטות שעניינן נושאים כגון: נוי הקיבוץ, הביטחון, התרבות ועוד, אך הם אינם שותפים להחלטות שנוגעות לענייני הליבה של הקיבוץ השיתופי הישן).

ראוי לציין שכיום נוצר מצב בריא שבו שלושת הקבוצות משלבות ידיים ועובדות בשיתוף פעולה יפה – ממש כגוף אחד. דבר זה תורם רבות לאווירה הטובה השוררת בקיבוץ וגם לריבוי האירועים בנושאי תרבות וחינוך.

החינוך בדגניה ב'

ילדי הקיבוץ מקבלים בונוס נהדר של מה שנקרא: "חינוך בלתי פורמאלי". אין צורך לציין שה"בלתי פורמאלי" הזה הוא יותר פורמאלי מכל מה שהם מקבלים במקומות אחרים.

הילדים שחוזרים מבית הספר, נקלטים לידיהם של המדריכים. הם אוכלים ביחד בחדר האוכל ואחר כך הולכים לעבר המרח"ב שזה המקום שבו מתקיימת הפעילות. לכל קבוצת גיל יש את המדריכים שלה. ילדי א' עד ח' מתחלקים לשלוש קבוצות גיל, לכל קבוצה הבית שלה והמדריכים שלה. מנהל/ת מערכת החינוך אחראי/ת לניהול כוח האדם, התקציבים והפעילויות.

אין צורך לומר איזו תרומה אדירה יש למערכת הזאת שקולטת את הילד אחרי שחזר מהלימודים ומציעה לו פעילות של אחר הצהריים ובחופשים, עם הדרכה איכותית ותכנים משמעותיים.

החופשים אצלנו הם עונג צרוף ואינטנסיבי של פעילות בלתי נגמרת. תקצר היריעה מלהרחיב על כך כאן אבל ניתן לראות זאת באתר הקיבוץ ובאתר היוטיוב של עידן הפקות

התרבות בדגניה ב'

התרבות בדגניה ב' ידועה בעמק כולו. על אף היותנו קיבוץ קטן יחסית עדיין אנו מקפידים לייצר תרבות יפה ואיכותית.

שיתוף מספר גדול ככל שאפשר מחברי הקהילה באירועים התרבותיים שלנו הוא המוטו המוביל אצלנו.

כמה שיותר – כך יותר טוב. מומלץ לעקוב באתר אחרי החגים והאירועים התרבותיים שלנו אם ברצונכם לחוות את החוויה.

 
נגן וידאו

אולי יעניין אותך גם...

טיולים ואטרקציות

אטרקציות בסביבה

ג'ונגל כיף "ג'ונגל כייף" בקיבוץ בית זרע מציע מבחר פעילויות לילדים. פינות ליטוף. מיצג זוחלים. ג'ונגל קופים, בית קפה ומבחר גדול

קרא עוד »
אודות

סיורים בקיבוץ דגניה ב'

סיורים בקיבוץ ובסביבה הקרובה ללא תשלום לאורחינו הלנים באירוח הכפרי. הסיורים מאפשרים הכרות עם חיי הקיבוץ, החקלאות והרפת, ההיסטוריה, הטבע

קרא עוד »
הקיבוץ

מה בקיבוץ?

חדר האוכל ארוחת הבוקר לאורחי האירוח שלנו מוגשת בחדר האכילה של הקיבוץ שהוא חדר האוכל הוותיק והייחודי ביותר בתנועה הקיבוצית.

קרא עוד »